☰ Dersleri Göster

CSS Nedir?

Bu ders CSS teknolojisinin ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Kursa 49.99 TL'ye kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

                                                                  

CSS’in açılımı Cascading Style Sheets Language’dir. Yani “Basamaklı Stil Şablonu” olarak Türkçeye çevrilmiştir. CSS ile bir websitesinin görünümünü düzenlersiniz. Nasıl ki bir bina yapılırken önce temel yapılır ve kolonlar inşa edilir. Daha sonradan binanın, binadaki evlerin, evlerdeki odaların görünümü güzelleştirilir. İşte CSS’de tam olarak budur. Siz bir websitesinin yapısını kurarsınız bununla beraber yapıyı kurarken de o yapıya da Css ile şekil de verirsiniz ve ortaya güzel görünümlü bir yapı yani güzel görünümlü bir website çıkmış olur. Kısacası;

HTML bir binanın temeli ve kolonlar

CSS bir binanın süslemesi ( odaların rengi, yerdeki parkelerin görünümü, kapıların görüntüsü mutfağın görüntüsü odaların görüntüsü içerisindeki malzemelerin dizaynının nasıl olacağı vs.)

HTML ve CSS ayrı kavramlar olsa da ikisi birlikte anlam kazanır. Çünkü bir websitesinde kimse çirkin bir görüntüye sahip olmak istemez tıpkı binasının kaba halinde kalmasını istemediği gibi. Bu sebeple CSS öğrenmek isteyen bir insan HTML de öğrenmelidir.

DİP NOT!
CSS  öğrenmek demek aslında uygulama tasarımına dair çoğu şeyi öğrenmek demektir. Web olsun mobil olsun masaüstü uygulamalar olsun. CSS bilen bir insan hızlıca diğer teknolojilerdeki stillerin kullanım şekline de hızlıca adapte olur.