☰ Dersleri Göster

Assets ve Console penceresi

Bu dersimizde assets ve console penceresinin kullanımı hakkında bilgilendirmede bulunacağım.

Kursa 27.99 TL'ye kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

   

                                   

Oyunda sesler, görüntüler, animasyonlar ve scriptler vs. dosyalar kullanıldığını söylemiştik. İşte bu dosyaların tamamının bulunduğu yer “assets” kısmıdır. Assets kısmını ilk projenizi oluşturduğunuzdan itibaren disiplinli bir şekilde klasörlerseniz dosyalarınızı aramanız ve sizden sonra ya da sizinle projenizi geliştirecek arkadaşlarınız için kolaylık sağlamış olursunuz.

 

                                   

Console kısmına gelecek olursak. Console kısmı oyun içerisinde eğer ki normal uyarılar ya da ölümcül uyarılar aldığımızda bu uyarıların görüntülendiği yerdir. Ayrıca oyunda scriptleriniz içerisinde bir takım test yaparken görmek istediğiniz çıktılar Console penceresinde gözükür. Daha önceden bir programlama dili ile uğraştıysanız console application yani konsol uygulaması muhakkak geliştirmişsinizdir. Buradaki Console penceresinin manası da birebir aynıdır.

Kısacası oyunda aldığınız oyunun çalışmasını engellemeyecek hatalar yani normal hatalar,  oyunun çalışmasını engelleyecek hatalar yani ölümcül hatalar ya da oyunda test yapmak istediğiniz kodsal kısımlardaki çıktılar bu console penceresinde görüntüleniyor.

Sağ üst kısımdaki 1. ünlem işareti scriptler içerisinde test yaparken aldığınız çıktıların görüntülendiği yerdir. 2. ünlem işareti oyunun çalışmasını engellemeyecek fakat bir eksikliğin tespit edildiği hataların kaç tane olduğunun ve neler olduğunun gösterildiği yerdir. 3. ünlem işareti oyunun çalışmasını engelleyecek hataların gösterildiği yerdir. Kısacası;

1. ünlem : Test çıktılarının gösterildiği alan

2. ünlem : Normal hataların gösterildiği alan

3. ünlem : Ölümcül hataların gösterildiği alan