☰ Dersleri Göster

Inspector Penceresi ( Tags - Layers - Bileşenler )

Bu derste inspector penceresinde gösterilen özelliklerin neler ve ne işe yaradıklarını öğreneceksiniz.

Kursa 27.99 TL'ye kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

                                                                                                  

                                                                                                             

 

Inspector Penceresi bizim sıkça kullandığımız bir penceredir. Bu penceresinin içerisinde;

  • Tag (Etiket)
  • Layer (Katman)
  • Bileşenler (Components) (yeşil kutu içerisindekiler)

 

Tag

 

Bir objeyi etiketlemek için kullanılır. Ve daha sonradan oyun içerisindeki objelerin etkileşimlerinde objeleri bu etiket üzerinden karşılaştırıp gerekli işlemleri devreye sokabiliriz.

Örnek verecek olursak;

Bir oyun içerisindeki her şeyin obje olduğunu söylemiştim. Bu mantığı aklınızdan asla çıkarmayın. Her şey bir objedir.

Oyun içerisinde düşman objeler var ve oyunda kullanılan mermi objeleri var.  Bir mermi objesi bir düşman objesine çarptığı zaman düşmanın canını azaltmak istiyoruz. İşte bu yönetimi tag yani etiket sayesinde kolayca yapabiliriz. Tabii ki de bir mermi objesi bir düşmana çarptığında düşmanın canını azaltmak için yapacağımız kontrolün birden fazla yöntemi olsa da etiketleme yani tagleme bunlardan bir tanesidir.

 

Bir objeye sadece bir tane etiket verilebilir.

 

Layers

 

  1. Objelere bir layer yani bir katman vererek bu objelerin arasındaki etkileşimleri ayarlayabiliyoruz. Örneğin layer'ın birbirine temas ettiği anda bir etkileşim yani bir Collision gerçekleşsin istiyorsak ya da istemiyorsak Layer üzerinden bunun yönetimini kolayca yapabiliyoruz.

Edit -> Projects Settings -> Physics 2D

Yukarıdaki kısma girdiğimizde  Inspector penceresinde "Layer Collision Matrix"  kısmından hangi katmanların birbiri arasında etkileşim gerçekleşmesini istiyorsak bunları işaretlemeliyiz ama eğer ki 2 katman arasında bir etkileşim yani bir Collision gerçekleşsin istemiyorsak işareti kaldırmalıyız.

       2. En çok lazım olan yerlerden bir tanesi kamerada hangi layerların gösterileceğinin ayarlanmasıdır. Örneğin bir objeye siz Düşman layer'ı eklediniz. Ve kamerada sadece bu düşman objelerini göstermek istiyorsunuz. "Main Camera" objesine tıklayı "Inspector" penceresindeki "Camera" bileşeninden "Culling Mask" özelliğini kullanarak hangi katmanların o kamerada görünmesini sağlamak istiyorsanız belirleyebilirsiniz.

Components (Bileşenler)

 Belki de anlaşılması gereken en önemli konunun bu olduğunu düşünüyorum. Nesneye yönelik programlama mantığı tam da burada devreye giriyor. Şimdi bizim bu bileşenlerimizi bir özellik gibi düşünün örneğin bir objenin birden fazla özelliği olabilir. İşte eğer bir objeye bir özellik kazandırmak istiyorsak ona bileşen ekliyoruz. Örneğin bir objenin başka bir objeyle etkileşim yapabilmesini istiyorsak o objeye "Collider" bileşenini ekliyoruz ki başka bir "Collider" bileşenine sahip obje ile etkileşime girdiğinde yani "Collision" gerçekleştiğinde bunun tespiti oyun motoru tarafından yapılabilirsin.

ÖNEMLİ !!!

Bir objeye hangi özellikleri kazandırmak istiyorsak ilgili bileşeni o objeye ekliyoruz. Eğer ki bizim spesifik olarak isteklerimiz varsa yani Unity'nin sağladığı bileşenler arasında objeye eklemek istediğimiz özellik yoksa işte burada "Script" bileşeni devreye giriyor. Script bileşeni bize objeye eklediğimiz özelliği kendimizin sıfırdan belirlemesine imkan tanıyor. Bu script içerisinde Unity Kütüphanesini kullanarak objeye neredeyse sınırsız sayıda özellik ekleyebiliyoruz. Ayrıca yine script içerisinde bir objenin özelliklerine ulaşıp bu özellikleri manipüle edebiliyoruz.