☰ Dersleri Göster

Main Camera - Scene - Game

Bu derste Main Camera objesi ile sahne ve oyun penceresi arasındaki bağlantının ne olduğunu öğreneceksiniz.

Kursa 27.99 TL'ye kayıt olmak için TIKLAYINIZ.

                                                          

 

Kamera bir oyunun olmazsa olmazıdır. Main Camera’da yine oyunun içinde olan bir objedir. Oyunda kamera sayesinde size verilen Scene penceresinde geniş bir alanın hangi kısmının gösterileceğini sağlarsınız. Bu sayede Scene içerisinde size verilen alana objeleri yerleştirip daha sonra Main Camera sayesinde bu objelerden istediğiniz kısmı Game ekranında  gösterirsiniz. Yeri gelmişken Scene ve Game penceresinden de bahsedelim. Scene penceresi bize oyunda verilen geniş bir alandır bu alanı istediğimiz şekilde kullanabiliriz. Bu Scene penceresi adı üstünde bizim sahnemizdir ve sahnemizin ne kadarını kullanacağımız tamamen bizim elimizdedir. Fakat Game penceresi artık gerçekten bizim oyunda neleri göstereceğimizin görüntülendiği penceredir. Özellike Main Camera ve Canvas sınırları içerisindeki objeler Game ekranında gösterilir. Bizim aslında cihazlarımızda görüntülediğimiz oyunlardaki objelerin tamamı Game ekranında göründüğü şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Kısacası;

Main Camera: Tıpkı bir telefon kamerası gibi düşünün sizin etrafınızda aslında kocaman bir dünya varken siz telefonla nereyi çekiyorsanız orası telefona kayıt oluyor. İşte Main Camera sizin telefonuzun kamerası gibidir. Siz sınırlarını nasıl belirlerseniz Game penceresinde orası gözükür.

Scene: Tıpkı sizin yaşadığınız dünya gibi düşünün. Hani nasıl ki siz gün içerisinde etrafta gezerken hayatın içinden bir sürü sahne görürsünüz fakat ölümsüzleştirmek istediklerinin fotoğrafını çekersiniz ya da videoya alırsınız. İşte bu Scene dediğimiz pencere içinde yaşadığımız dünyadır. 

Game: Biz gün içerisinde elimizdeki telefonumuzun kamerasıyla ölümsüzleştirmek istediğimiz bir anı videoya kaydederiz. Ve daha sonradan bunu defalarca seyredebiliriz işte Game penceresi de tam olarak budur. Tek fark oyun içerisinde bu videoya müdahele edebilir. Kurulan algoritmaya göre oyunun akışı değişebilir. İşte bir oyun tasarımcısı tam olarak bu algoritmanın ne olması gerektiğine karar verir ve oyun içerisinde gerçekleşen durumlara göre oyunu oynayan kişiye bir sonuç verir.

                                                                                                              

Game penceresinde çözünürlük ayarları vardır. İşte bu çözünürlük ayarlarına göre biz oyunumuzun oynanacağı cihazlara uyumlu olmasını sağlıyoruz. Bunların ayrıntılı olarak açıklamasını zaten kurs içerisinde yaptım. O yüzden burada fazla değinmeyeceğim.

Ama şöyle bir dip not vererek tekrar hatırlatayım;

Oyununuzu oluştururken piyasadaki çoğu telefonun çözünürlüğüne uygun olacak şekilde hazırlamanız sizin avantajınıza olacaktır. Daha sonradan çözünürlükle bir daha uğraşmamak için bunu baştan belirlerseniz zamandan tasarruf edebilirsiniz.